„Zaprojektowane. Polski dizajn 2000–2013” – album oraz wywiady z projektantami

wpis w: książki | 0

Współczesne polskie wzornictwo XXI wieku w kompendium zawierającym blisko 120 projektów, ponad 90 projektantów.

 

Współczesne polskie wzornictwo rozwija się dynamicznie i wielotorowo, o czym świadczy rozwój nie tylko branży meblarskiej, powstawanie stałych ośrodków i centr z designem w tytule, czy z roku na rok rosnąca liczba festiwali designu. Polscy projektanci i polski dizajn jest też dostrzegany na arenie międzynarodowej i jest się czym chwalić.

Tym bardziej cieszy, prezentująca dokonania polskich projektantów trzynastu lat XXI w, piękna albumowa publikacja wydawnictwa 2+3D pt. „Zaprojektowane. Polski dizajn 2000–2013”. Autorzy, doświadczeni dziennikarze Czesława Frejlich i Dominik Lisik, dokonali krytycznego wyboru ponad 90 projektantów, których blisko 120 projektów z pasją i zaangażowaniem sfotografował Przemek Szuba.

Na starannie dopracowanych stronach albumu „Zaprojektowane” znajdziemy i zabawki, artykuły AGD, nowoczesne meble jak również wzornictwo przemysłowe, z którymi możemy spotkać się w polskich i europejskich sklepach, domach i przestrzeni publicznej.

Dodatkowym atutem tej pozycji jest 12 wywiadów przeprowadzonych z najbardziej wyróżniającymi się projektantami, takimi jak: Tomasz Rygalik, Oskar Zięta, Bartosz Piotrowski, Renata Kalarus, Michał Łojewski. Opowiadają oni i pracy projektanta w polskich realiach, trudnościach z którymi trzeba się mierzyć, wskazują jak odróżnić dobry projekt od słabego, a także o stopniowo rozbudzającej się świadomości wzorniczej wśród konsumentów.

Jak mówi jeden z autorów, Dominik Lisik: „Nie jest ona jednak podsumowaniem czy zamknięciem pewnego etapu, tworzona była jako baza czy też punkt odniesienia dla tego, co w niedługim czasie będziemy nazywać Polskim dizajnem.” To rodzaj przewodnika, w którym świadome siebie, polskie wzornictwo jest dopiero na początku swej drogi.

Książka „Zaprojektowane. Polski dizajn 2000–2013” to z założenia pozycja dla „każdego”, zarówno dla osoby po prostu interesującej się wyposażeniem wnętrz, czy dla początkującego projektanta, a i doświadczony projektant także znajdzie wartościowe dla siebie treści.

 

„Zaprojektowane. Polski dizajn 2000–2013”

Wydawnictwo: 2+3D, Kraków 2014

Autorzy: Czesława Frejlich i Dominik Lisik

Projekt graficzny i skład: Kuba Sowiński, Wojciech Kubiena (Biuro Szeryfy)

Fotografie: Przemek Szuba

ISBN 978-83-935975-3-6