Wystawa „Polskie Red Doty” – Oskary designu na PeWuka

wpis w: wystawy | 0

„Polskie Red Doty” – już ponad 30 polskich projektów zdobyło prestiżową Red Dot Design Award – wystawa w Poznaniu na II PeWuKa.

Red Dot Design Award przyznawana jest przez Design Zentrum Nordrhein Westfalen w Essen już od 1955 roku dla produktów, usług, koncepcji o wyjątkowych cechach, przekraczających walory czysto estetyczne. Zgłoszone projekty oceniane są pod kątem innowacyjności, jakości, funkcjonalności, ergonomii, trwałości ale również uwzględniane jest zgodne współistnienia produktu z jego lokalnym środowiskiem.

Od 2008 roku w konkursie Red Dot Design Award uczestniczą i zdobywają nagrody polscy projektanci, w ciągu 5 ostatnich lat mamy ich już ponad 30!

„Polskie Red Doty” to wystawa zorganizowana przez Urząd Patentowy RP, a zaprezentowana w Poznaniu w ramach II Powszechnej Wystawy Krajowej o podtytule „Konkurencyjna Polska 1989 – 2014”. Dzięki temu w dniach 2 – 15 czerwca 2014 w hali nr 1 MTP mogliśmy bezpośrednio zapoznać się z docenionymi przez międzynarodowe jury projektami wybitnych, młodych, polskich projektantów. Co więcej w większości nagrodzone produkty zostały również wyprodukowane przez polskie firmy.

Co najbardziej prOskary designuzyciągało uwagę? Czerwień wycinankowego dywanu Mohohej!DIA marki Moho Design, który jako pierwszy polski produkt otrzymał nagrodę Red Dot Design w 2008 roku w kategorii Product Design. Zaraz przy nim wyeksponowano ekologiczną, nadmuchiwaną sofę Blow wyprodukowaną przez Malafor, a zaprojektowaną przez Agatę Kulik – Pomorską oraz Pawła Pomorskiego. Recyklingowa, papierowa, ale wytrzymała! – nacisk do 2 ton – sofa została nagrodzona Red Dot’em w 2012 roku.

Bliski, wizualnie i ideowo obu produktom, jest …system identyfikacji wizualnej Gospodarstwa Ogrodniczego Łęgajny opracowanej przez Monikę Ostaszewską-Olszewską wraz z Zofią Konarską i Katarzyną Minasowicz. Koncepcja obejmuje nie tylko materiały reklamowe jak ulotki, ekologiczne, torby, podkładki ale również zgrabne i funkcjonalne kartonowe pojemniki do transportu pomidorów. Na wszystkich elementach króluje pomidor, którego ujęcie otrzymało Red Dot Design Award 2012 w kategorii Communication Design.

Wśród wystawionych, nagrodzonych projektów znajdują się rozbudowane koncepcje, ale również proste, niewielkie, acz użyteczne akcesoria – jak stempel do piłek golfowych Modico A12 i Modico A25, czy oprawka pieczątki Modico R45, jak również sprzęt medyczny do zabiegów chirurgicznych.

Jako architekta wnętrz jednak najbardziej przyciągają mnie nowatorsko potraktowane meble oraz elementy aranżacji i wystroju wnętrz.

H2 BalmaKoniecznie trzeba wspomnieć o kolekcji stołów H2 projektu Piotra Kuchcińskiego dla firmy Balma, która otrzymała Red Dot Design Award 2013 w kategorii Product Design oraz o sofie Clapp – autorstwa tego samego projektanta dla marki Noti. Clapp wraz z towarzyszącymi jej meblami, otrzymała Red Dot w 2014 roku!

W Poznaniu można było je zobaczyć na PWK Konkurencyjna Polska, w ramach wystawy „Sukces dobrze zaprojektowany” w pobliżu wystawy „Polskie Red Doty”. Nagrodzone meble Piotra Kuchcińskiego zasługują na przedstawienie w osobnym wpisie, co też niebawem uczynię.

 

Na wystawie w PoznaniuJena wanna wyraźnie przyciągała uwagę wolnostojąca brodziko-wanna Jena, która dzięki wysokiemu „kołnierzowi” pozwala swobodnie łączyć funkcję wanny z prysznicem. Jej forma nie musi być przysłaniana żadnym parawanem ani zasłoną, żeby móc wygodnie korzystać z prysznica. Projektanci z MOWO Studio zadbali również o autorskie, satynowe w dotyku wykończenie. Jena zdobyła wyróżnienie Red Dot Design Award Honourable Mention 2011.

 

Wszystkie projekty i koncepcje zaprezentowane na wystawie „Polskie Red Doty” zasługują na uwagę, przemyślenie, wejście z nimi w dłuższy kontakt.

 

Jednak najwięcej czasu poświęciłam kontemplowaniu lampy Llampa Ledaeda, zaprojektowanej przez Jeremiego Nagrabeckiego a wyprodukowaną przez firmę Velt. Jury konkursu Red Dot w 2012 roku przyznało jej wyróżnienie Honourable Mention. Leda intryguje swą smukłą, elegancką formą czystego szkła, któremu ręcznie nadano kształt łabędziej szyi. Inspirowana grecką mitologią nazwa lampy zachęca do wnikania w jej opowieść. Praktycy zaś obchodzą ją wokoło, dotykają, badają – co tu świeci? Świeci cała, równo ścięta powierzchnia, którą jest zakończona Leda. Leda sama w sobie stanowi jeden, zaskakujący …światłowód, u jej podstawy znajduje się moduł led wysokiej jakości. I tak Leda łączy w sobie różne tradycje i historie, aż po najnowocześniejsze technologie.