Jaki jest kolor roku 2014?

wpis w: kolory | 0

Szmaragd królował w roku 2013. A jaki jest kolor roku 2014? Według Instytutu Kolorów Pantone jest nim: Radiant Orchid, czyli fiolet orchidei!

 

Instytut Kolorów Pantone jest jednym z największych autorytetów w dziedzinie koloru. Na podstawie szczegółowych badań przygotowuje prognozy kolorystyczne w przedziałach rocznych oraz krótszych, sezonowych. Z ich opracowań korzysta wiele branż szeroko rozumianego designu i projektowania, nie tylko ubioru, ale między innymi wystroju wnętrz, projektowania graficznego, projektowania opakowań. Prowadzą również badania nad wpływem jaki ma kolor na ludzkie procesy myślenia, emocjonalnego i fizycznego reagowania.

A jaki jest kolor roku 2014? Otóż: jako kolor roku 2014 ogłoszono: „radiant orchid”, fiolet orchidei! W oficjalnym komunikacie Pantone określa ten kolor jako „ujumującą harmonię kolorów fuksji, fioletu oraz odcieni różu”.

Niewątpliwie jest urzekający, ale i wymagający uważnego potraktowania. Czy się przyjmie i w jakim zakresie? Czas pokaże.

Fiolet orchidei we wnętrzach dobrze będzie się prezentował raczej jako akcent niż kolor dominujący. Warto go wyeksponować na tle delikatnych odcieni żółci lub popielu, kremowych bieli, zestawić z metalicznym srebrem lub złotem. Fiolet orchidei lubi również zieleń, i to tę oliwkową, myśliwską jak i turkus.

Kolor roku 2014 ma w sobie szlachetność i wyrafinowanie kwiatu, od którego bierze swą nazwę: orchidei. Dzięki tej jakości przyda elegancji salonowi, do sypialni, w spokojnej tonacji, wniesie pewien element pikanterii, a monochromatyczna łazienka zyska na świeżości i lekkości.

Kolor ten warto stosować w małych dozach, zaakcentować w kilku miejscach domu jako pojawiający się motyw: mięsisty dywan, zdobny parawan, czy kotara, bujny bukiet kwiatów w wazonie, gazetownik, bądź po prostu 1 poduszka w tym kolorze.

Jakie inne kolory, poza fioletem orchidei, będą uważane za modne w 2014 roku prezentuje to przedstawiona poniżej grafika. Może staną się inspiracją do wiosennych transformacji?

Kolory Wiosna 2014
Kolory Wiosna 2014

źródło zdjęć: www.pantone.com