Autorka projektu:

Status: zrealizowany 2013 r.

Lokalizacja: Poznań

Bliźniak o powierzchni 220m2 wybudowany w latach 80-tych mieszczący się w centrum Poznania w jego bardzo zielonej dzielnicy. Generalny remont po jego zakupie, a przed wprowadzeniem się.

W pierwszej kolejności ustaliliśmy na której kondygnacji będzie usytuowane „serce domu” – czyli kuchnia. Decyzja o umieszczeniu jej na trzecim z sześciu półpięter (między pokojami dzieci a salonem) sprawiła, że nie odczuwa się tak dużej ilości poziomów, a komunikacja w domu również dobrze funkcjonuje.

Aby odczucie sześciu kondygnacji było jak najmniejsze zdecydowaliśmy się także na ujednolicenie materiału wykorzystanego na podłodze – wybierając mikrocement – jest on taki sam prawie w całym domu, łącznie z klatką schodową. Wyjątki stanowią sypialnia rodziców, sypialnia dzieci oraz częściowo łazienki, gdzie użyliśmy parkiet techniczny – akację.

Ze względu na zaistniałe podziały konstrukcyjne – ściany również zostały ujednolicone – przeważnie pokryte jasną farbą. Jedyna struktura na ścianach, która się pojawiła, ze względu na zabezpieczenie przed szybkim zabrudzeniem, to ściana klatki schodowej oraz kominek. Pokryte zostały one tynkiem dekoracyjnym z efektem betonu.

Część ścian garderoby na wejściu pokryta została tapetą imitującą tynk. Tą samą tapetą zostały oklejone szafy, co również zminimalizowało różnice wynikające z konstrukcji budynku i pozwoliło ujednolicić ściany.

W tym domu nie ma glazury. W kuchni na podłodze oraz ścianach, zastosowaliśmy wcześniej wspomniany mikrocement, a w łazienkach na ścianie i podłodze również pojawia się ta sama masa szpachlowa z żywicą transparentną.

Całość wnętrza została potraktowana minimalistycznie, aby domownicy mogli ze swobodą wyposażać swój dom bez konieczności późniejszego korzystania z pomocy projektanta.

Część wyposażenia inwestorzy zabrali z poprzedniego domu. Te elementy były nam znane i do nich dostosowaliśmy zabudowę stałą i oświetlenie. Świadomie też zostawiliśmy niektóre fragmenty wnętrz, aby domownicy z biegiem czasu mogli we własnym guście „wnieść” coś do wnętrza w poczuciu udomowienia.

Realizacja tego projektu zdobyła wyróżnienie w konkursie portalu Homebook „Zoom na wnętrze” w 2015 r.